Testpunkts – Latvijā pirmais konsultāciju un izmeklējumu centrs vīriešiem, svin savu pirmo jubileju!

2015. gada 5. martā aprit tieši gads kopš durvis vēra Testpunkts – Latvijā pirmais konsultāciju un izmeklējumu punkts vīriešiem, kuriem ir dzimumattiecības ar vīriešiem. Testpunkta mērķis – palielināt to vīriešu skaitu, kuri regulāri veic veselības pārbaudes un, nepieciešamības gadījumā – uzsāk ārstēšanos, tādejādi samazinot neatklāto un novēloti atklāto slimību gadījumus.

[toggle title_open=”Aizvērt” title_closed=”Lasīt vairāk” hide=”yes” border=”yes” style=”default” excerpt_length=”0″ read_more_text=”Read More” read_less_text=”Read Less” include_excerpt_html=”no”]

Atbilstoši SPKC publicētajiem datiem, Latvijā HIV izplatās galvenokārt seksuālu kontaktu ceļā – 2014. gadā tā inficējušies 67% cilvēku, savukārt 12% no šiem ir homoseksuāli un biseksuāli vīrieši. Gada laikā Testpunkts ir pulcējis ap sevi daudz brīvprātīgo, lai piesaistītu vīriešu uzmanību HIV un citu seksuālā ceļā izplatošos infekcijas slimību izplatībai Latvijā.

„Šis gads mums ir bijis izaicinājumu pilns, jo bijām celmlauži šāda punkta izveidē Latvijā. Esam nodibinājuši draudzīgas attiecības ar biedrību “Mozaīka”, klubiem „Golden” un „XXL”, kuros vairākas reizes mēnesī arī ir pieejami Testpunkta pakalpojumi. Projekta darbinieku vārdā es vēlētos pateikties visiem, kas aktīvi iesaistās un atbalsta šo projektu! Tāpat vēlos pateikties visiem, kuri veica testus, jo tikai tad, kad zinām savu HIV statusu, mūsu sirds un prāts var būt mierīgi”, tā Inga Bulmistre, Testpunkta vadītāja.

Atskatoties uz pirmo darbības gadu, kopumā testus veikušas vairāk nekā 180 personas, lielākoties vīrieši vecumā no 18 līdz 65 gadiem, atsevišķos gadījumos izmeklējumus veikušas arī sievietes. 39% vīriešu HIV testu veikuši pirmo reizi mūžā. Aptuveni 7% no visiem izmeklējumiem veikuši ārvalstu pilsoņi, kuri viesojušies Latvijā un atzinīgi novērtējuši Testpunkta sniegtos pakalpojumus. Sadarbība ar klubiem „Golden” un „XXL” ir bijusi ļoti veiksmīga, jo klubos testus veikusi vairāk kā puse no visām personām.

Līdz ar testu veikšanu Testpunkts sniedz informāciju un profesionālu konsultāciju par infekcijas slimībām un to profilaksi. Pozitīva testa gadījumā tiek rekomendēti ārsti un attiecīgās ārstniecības iestādes, lai tiktu uzsākta savlaicīga infekcijas ārstēšana.

„Biedrība „Baltijas HIV asociācija”, kas ir šī projekta autors un realizētājs, ir izveidojusi arī atbalstošo ārstu tīklojumu, piedāvājot turpat 20 dažādu ārstu – speciālistu konsultācijas un pakalpojumus Rīgā un Rīgas apriņķī. Šobrīd Testpunkta speciālisti var ieteikt vīriešiem draudzīgus ģimenes ārstus, narkologus, dermatovenerologus un infektologus – hepatologus. Ārstu un Testpunkta sniegto pakalpojumu kvalitātes izvērtēšanā piedalās to saņēmēji un šobrīd mēs jūtam, ka atsauksmes ir visai pozitīvas, tātad – darbs turpināms un paplašināms”, stāsta šī projekta vadītāja Inga Upmace.

Par Testpunktu
Testpunkts piedāvā ērti, ātri, anonīmi un bez maksas veikt HIV un sifilisa eksprestestus.

Testpunkts ir atvērts projekta „Sociālās iekļaušanas veicināšana, uzlabojot veselības aprūpes pakalpojumu pieejamību un kvalitāti vīriešiem, kuriem ir dzimumattiecības ar vīriešiem (VDV)” ietvaros ar Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta 2009.-2014.gada perioda programmas ,,NVO fonds” apakšprogrammas ,,NVO projektu programma” atbalstu. Projektu līdzfinansē Islande, Lihtenšteina un Norvēģija, bet tā pārraudzību Latvijā nodrošina Sabiedrības integrācijas fonds.

Testpunkta pakalpojumi ir pieejami katru otrdienu un trešdienu no plkst. 18:00 – 20:30, biedrības „Mozaīka” telpās Rīgā, Stabu ielā 19. Vairākas reizes mēnesī Testpunkta pakalpojumi pieejami arī klubos „Golden” un „XXL”.

Sīkāka informācijas par Testpunktu – www.testpunkts.lv

Testpunkts
Attēlā: Testpunkta vadītāja
Inga Bulmistre (centrā) un brīvprātīgie – Dāvis un Sandra

jaunie-logo_krasaini

[/toggle]