Plaša testēšana uz HIV un C hepatītu Latvijas sociālās aprūpes centros

Biedrība “Baltijas HIV asociācija” uzsākusi sadarbību ar SIA Merck Sharp & Dohme Latvija par HIV infekcijas un vīrusa hepatīta C infekciju izplatības samazināšanu, veicot Testpunkta izbraukumus ar testēšanu uz Latvijas sociālās aprūpes namiem, patversmēm u.c. sociālām institūcijām.

Projektā plānots no 2020.gada 1.oktobra līdz 2022.gada 30.septembrim organizēt un veikt vismaz 96 HIV un vīrusa hepatīta C izbraukuma testēšanas, pielietojot šo vīrusu antivielu ekspresdiagnostiku un sniedzot nepieciešamās konsultācijas pirms un pēc testa, Latvijas socialās aprūpes namos un patversmēs.

Esošā projekta ietvaros plānots atklāt pēc iespējas vairāk jaunus HIV un C hepatita infekciju gadījumus, lai inficētie pēc iesējas ātrāk varētu uzsākt ārstēšanos. Līdz šim 2020.gada rudenī esam bijuši 8 izbraukuma testēšanas vietās gan Rīgā, gan ārpus tās, kopumā notestējot vairāk kā 200 cilvēku. Vairākiem no tiem atklāta pirmreizēja HIV infekcija un – daudziem pirmreizēja C hepatīta infekcija. Ikviens saņēma individuālu konsultāciju un informāciju, ko nepieciešams darīt un pie kā vērsties.

Kopš 2018.gada 1.oktobra HIV infekcijas ārstēšanas principi (pieejamība) radikāli mainīti, atceļot jebkuru ierobežojumu saņemt terapiju, atbilstoši PVO ieteikumiem ,,Test and Treat !”. HIV infekciju joprojām nav iespējams pilnībā izārstēt, bet katru dienu lietojot speciālus medikamentus iespējams panākt vīrusa izzušanu no asinīm, kad cilvēks vairs nevar inficēt citus un arī pašam iespējams dzīvot vienkāršu un veselīgu mūžu.

C hepatīta gadījumā šobrīd ir pieejama valsts apmaksāta C hepatīta ārstēšana ar tiešās iedarbības pretvīrusa zālēm, kuras atbrīvo no vīrusa vairāk nekā 96% gadījumu. Efektīvai ārstēšanai nepieciešama pacienta līdzestība (pacients stingi ievēro ārsta norādījumus attiecībā uz pareizu zāļu lietošanu, ārsta apmeklēšanu utml.). Ārstēšanas ilgums parasti ilgst vidēji 12 nedēļas. Atsevišķos gadījumos ārstēšana var atšķirties.

Kopš Covid-19 ārkārtējās situācijas ieviešanas testēšanas aktivitātes uz laiku tika apturētas. Atsāksim testēšanu, tiklīdz tas būs iespējams, ievērojot epidemioloģiskās drošības pasākumus.