Sarunu festivālā LAMPA, kas nedēļas izskaņā norisināsies Cēsu pils parkā, ikvienam pasākuma apmeklētājam abas dienas būs iespēja iesaistīties diskusijās ar ekspertiem un apjaust, kāpēc un kā HIV attiecas uz katru no mums. Telts BAUDA. BAUDA? BAUDA! piedāvās piedalīties izglītojošā un emocionālā izlaušanās spēlē, sastopoties ar HIV infekciju, veikt bezmaksas HIV eksprestestus, kā arī diskutēt kopā ar mediķiem, ekspertiem un tiem, kurus neatstāj vienaldzīgus šī mūsdienu infekcija.
HIV ir hroniska, lēni progresējoša infekcijas slimība, kuru izraisa cilvēka imūndeficīta vīruss, kas lēnām sagrauj cilvēka imūno sistēmu. Jaunākie statistikas dati par HIV/AIDS izplatību Baltijā liecina, ka Latvija ir līdere Eiropas Savienībā pēc jaunatklāto HIV gadījumu skaita uz 100 000 iedzīvotājiem, kā arī 1. vietā ES pēc jaunatklāto AIDS gadījumu skaita*. Kopš brīža, kad Latvijā tika reģistrēts pirmais HIV pacients, kopumā reģistrēti 7069 HIV pozitīvi cilvēki – no tiem 1712 jau miruši, bet 5260 turpina dzīvot, no kuriem apmēram 35% saņem ārstēšanu.
[toggle title_open=”Aizvērt” title_closed=”Lasīt vairāk” hide=”yes” border=”yes” style=”default” excerpt_length=”0″ read_more_text=”Read More” read_less_text=”Read Less” include_excerpt_html=”no”]
Mūsdienu HIV pacienta profils ir krasi mainījies no brīža, kad Latvijas sabiedrība iepazina šo infekciju. Šodien HIV attiecas uz jebkuru seksuāli aktīvu cilvēku. Kopumā samazinājies narkotiku un homoseksuālu kontaktu ceļā iegūtais HIV gadījumu skaits. Galvenais infekcijas izplatības ceļš joprojām ir heteroseksuāls – apdraudēts ir ikviens seksuāli aktīvs cilvēks, arī tad, ja atrodas pastāvīgās attiecībās. Vienīgais veids, kā noskaidrot savu HIV statusu, ir veikt HIV testu.
“Latvijā šobrīd dzīvo vairāk nekā 5000 HIV inficēto, taču, atbilstoši Pasaules Veselības organizācijas aprēķiniem, ar HIV inficēto cilvēku skaits varētu būt gandrīz divas reizes lielāks. Tātad savu HIV statusu zina tikai puse no inficētajiem. Latvijā HIV pozitīvie cilvēki ceļā uz diagnostiku un atbilstošu ārstēšanu sastopas ar dažādām barjerām, tostarp, lieliem sabiedrības aizspriedumiem un neizpratni par to,” stāsta Inga Ažiņa, Latvijas Infektoloģijas centra 2. HIV/AIDS ambulatorās nodaļas vadītāja, sertificēta infektoloģijas un dermatoveneroloģijas ārste.
“Teltī BAUDA. BAUDA? BAUDA! mēs aicināsim runāt par to un apjaust, kāpēc un kā HIV attiecas uz katru no mums. Metīsim malā šos aizspriedumus un runāsim skaidru valodu,” uzsver daktere I. Ažiņa.
Telts Bauda. Bauda? Bauda! organizatori vēlas iedrošināt cilvēkus meklēt iespēju veikt HIV eksprestestu pēc paša iniciatīvas, visiem sarunu festivāla LAMPA apmeklētājiem abas dienas nodrošinot bezmaksas diagnostisku un speciālistu padomu. Eksprestestus veiks biedrības “Baltijas HIV asociācija” mediķi, kuri ne tikai veiks testus, bet arī nodrošinās pirms un pēc testa konsultācijas. Privātuma saglabāšanai testēšana tiks veikta atsevišķā telpā.
Interaktīva lekcija “Kā HIV attiecas uz mani” ar klausītāju iesaisti, ko vadīs infektoloģe I. Ažiņa un standup komiķi Maksims Trivaškevičs un Rūdolfs Kugrēns, notiks piektdien, 30. jūnijā plkst. 20.00 un sestdien, 1. jūlijā plkst. 16.00.
Lai mazinātu aizspriedumus līdzcilvēkos un sabiedrībā kopumā, biedrība “DIA+LOGS”, kas ikdienā sniedz psiholoģisku un sociālu atbalstu visiem, kuri ir HIV/ AIDS pozitīvi, aicina uz diskusiju “HIV pozitīva attieksme”, kas notiks piektdien, 30. jūnijā plkst. 16.00, bet sestdien, 1. jūlijā plkst. 14.00.
Biedrību “Papardes zieds” un “Latvijas Medicīna studentu asociācija” speciālisti telts apmeklētājiem piedāvās izmēģināt virtuālās brilles, kas imitē alkohola reibumu, mēģinot šādā stāvoklī uzvilkt prezervatīvu mākslīgam loceklim. Ikvienam būs iespēja pārliecinoties, ka alkohola vai citu apreibinošo vielu lietošana var būt šķērslis prezervatīva izmantošanai, kādēļ cilvēks var inficēties ar HIV.
Telts Bauda. Bauda? Bauda! aktivitātes īsteno aģentūra „LEAD. Korporatīvā komunikācija” sadarbībā ar nevalstiskajām organizācijām “AGIHAS”, „Baltijas HIV asociācija”, “Dia+Logs”, “HIV.LV”, “Latvijas Sarkanais Krusts” un “Papardes Zieds”, atbalsta „GlaxoSmithKline Latvia”.
* Dati – ECDC, WHO HIV/AIDS Report Europe 2014
[/toggle]