Straujš A hepatīta uzliesmojums Eiropas Savienības un Eiropas Ekonomiskās zonas valstīs VDV vidū

Pagājušā nedēļā Eiropas slimību kontroles un profilakses centrs (turpmāk – ECDC) izplatījis brīdinājumu par strauju A hepatīta infekcijas uzliesmojumu vairākās Eiropas Savienības un Eiropas Ekonomiskās zonas valstīs, īpašu uzmanību vēršot vīriešiem, kuriem ir dzimumattiecības ar vīriešiem. Atsaucoties uz ECDC datiem, pēdējā gada laikā ir konstatēti 287 jauni A hepatīta saslimstības gadījumi, no kuriem 263 – tikai pēdējo divu mēnešu laikā, skarot pavisam 13 ES un EEZ valstis, kas ir ļoti straujš infekcijas izplatības rādītājs.

“Lai gan vairums šo saslimstības gadījumu ir konstatēts vīriešu, kuriem ir dzimumattiecības ar vīriešiem, vidū, šī infekcija var skart ikvienu, jo A hepatīts ir tautā dēvētā “netīro roku slimība”, kas izplatās ne tikai kontaktējoties ar inficētu personu, bet arī ar ,,netīru’’ (kontaminētu) dzeramo ūdeni, nemazgātiem augļiem, pārtiku. ECDC aprakstītajā gadījumā nav izslēgta infekcijas izplatība seksuālā ceļā. Tā kā infekcijas uzliesmojums konstatēts tuvajās Eiropas valstīs, īpaši uzmanīgiem ir jābūt ceļotājiem”, brīdina biedrības “Baltijas HIV asociācija” valdes priekšsēdētāja I.Upmace.

[toggle title_open=”Aizvērt” title_closed=”Lasīt vairāk” hide=”yes” border=”yes” style=”default” excerpt_length=”0″ read_more_text=”Read More” read_less_text=”Read Less” include_excerpt_html=”no”]

Kā ziņo ECDC, straujā infekcijas izplatība ir skārusi šādas valstis – Spāniju, Itāliju, Apvienoto Karalisti, Vāciju, Franciju, Portugāli, Somiju, Īriju, Nīderlandi, Austriju, Beļģiju, Dāniju un Zviedriju. ECDC arī aicina vīriešus, kuriem ir dzimumattiecības ar vīriešiem, veikt drošības pasākumus – ceļojuma laikā ievērot personīgo higiēnu, bieži mazgāt rokas, kā arī vakcinēties pret A hepatītu tos, kuri plāno ceļot uz kādu no augstāk minētajām valstīm.

Latvijas Slimību profilakses un kontroles centra publicētā statistika vēstī, ka 2016.gada janvārī – novembrī akūts A hepatīts mūsu valstī konstatēts tikai 9 gadījumos, kas gan neizslēdz tā turpmākas izplatības pieauguma iespēju.

Pilns ECDC ziņojums pieejams šeit.

[/toggle]