LAMPĀ būs iespējams veikt HIV un C hepatīta eksprestestu

Sarunu festivālā LAMPA 5.-6. jūlijā Cēsīs darbosies mūsu testpunkts, kas piedāvās bez maksas, ātri un anonīmi veikt HIV un C hepatīta eksprestestus, lai noskaidrotu savu veselības stāvokli. Testpunktu LAMPĀ jāmeklē Baltijas HIV asociācijas teltī “HIV un C hepatīta pietura” Cēsu pils laukumā.

Baltijas HIV asociācijas Testpunkts ir ilggadējs sarunu festivāla LAMPA dalībnieks un labi zināms pastāvīgajiem LAMPAS apmeklētājiem – sarunas, eksprestesti un konsultācijas festivāla viesiem tiek piedāvātas jau kopš 2017. gada, kad vien to atļāva epidemioloģiskā situācija. Šogad Baltijas HIV asociācija piedāvās veikt arī zināšanu pārbaudes testus un noskatīties izglītojošas animācijas filmiņas.

“HIV un C hepatīta izplatības līmenis Latvijā joprojām ir augsts, tādēļ mums ir jāstājas infekciju ceļā ar zināšanām, informētību, profilaksi, testiem un ārstēšanu. Baltijas HIV asociācija jau desmit gadus piedāvā infekciju testus gan savās telpās Rīgā, gan izbraukumos. Esam testējuši gan lielveikalos, gan darba kolektīvos, universitātēs, naktsklubos, studentu kopmītnēs, sociālās aprūpes namos un cietumos – mūsuprāt, katrs veiktais tests ir svarīgs, katra saruna ir svarīga, lai veicinātu mūsu spējas parūpēties par savu veselību un apturēt infekciju izplatību,” saka Inga Upmace, Baltijas HIV asociācijas valdes priekšsēdētāja.

Papildus testiem un konsultācijām Baltijas HIV asociācija ir izstrādājusi arī izglītojošas filmiņas skolām, kuras var saņemt, sazinoties ar biedrību. Filmiņas varēs redzēt arī LAMPĀ.

Latvijā joprojām ir viena no augstākajām HIV izplatībām Eiropā, saslimšanu konstatē vēlīnā stadijā. 2023. gadā Latvijā tika atklāti 188 jauni HIV gadījumi. Arī C hepatīta izplatība Latvijā ir augsta – to konstatējot, ir iespēja hepatītu pilnīgi izārstēt. Gan HIV, gan hepatīta gadījumā valsts pilnībā kompensē ārstēšanu.

Eksprestesta veikšana ir ātrākais veids, kā noskaidrot savu HIV un hepatīta statusu. Vairāk par HIV un C hepatīta pieturu https://festivalslampa.lv/lv/programma/pasakumi/2435

Papildu informācija:

Inga Upmace,

Baltijas HIV asociācijas valdes priekšsēdētāja

29162653

inga.upmace@gmail.com