2014.gada 5.martā Stabu ielā 19, k 2 savu darbību uzsāka valstī pirmais bezmaksas konsultāciju un testēšanas kabinets jeb TESTPUNKTS, par galveno tā mērķa grupu izvirzot HIV inficēšanās augstam riskam pakļautos vīriešus ar viendzimuma attiecībām.
[toggle title_open=”Aizvērt” title_closed=”Lasīt vairāk” hide=”yes” border=”yes” style=”default” excerpt_length=”0″ read_more_text=”Read More” read_less_text=”Read Less” include_excerpt_html=”no”]
Valsts līdz šim ir pievērsusi uzmanību pārsvarā tikai narkotiku lietotājiem, kas deviņdesmito gadu beigās – divtūkstošo gadu sākumā radīja HIV infekcijas izplatības apvērsumu Latvijā, ierindojot mūsu valsti otrajā augstākajā vietā Eiropas Savienībā. Taču jau dažus gadus vēlāk situācija sāka strauji mainīties, aizvien pieaugot seksuālā ceļā iegūtiem HIV gadījumiem. 2010.gadā veiktajā starptautiskajā interneta pētījumā Eiropā homoseksuālu un biseksuālu vīriešu vidū (EMIS), secināts, ka arī Latvijā šie vīrieši pieder augsta inficēšanās riska grupai ar pētījumā aprēķināto HIV izplatības rādītāju 7,8%.
Izprotot augsto riska potenciālu, Baltijas HIV asociācija, pateicoties Eiropas Ekonomiskās zonas finanšu instrumenta programmas ,,NVO fonds” atbalstam, 5.martā atvēra pirmo Testpunktu vīriešiem, kuriem ir dzimumattiecības ar vīriešiem, konsultējot, izmeklējot un virzot tālāk pie ārstiem tos Testpunkta apmeklētājus, kuru eksprestesti izrādījās pozitīvi vai pastāvēja citi objektīvi riski un aizdomas par inficēšanos. Gada laikā Testpunkts ir kļuvis mobils, sekojot savai mērķa grupai arī klubos, šo darbību saskaņojot iepriekš ar klubu vadītājiem. Tā, no visiem 183 Testpunkta klientiem, 43% ir konsultēti Testpunkta telpās Stabu ielā, bet 57% – Testpunkta mobilajās aktivitātēs klubos (XXL – 56%, GOLDEN – 49%). 39% no visiem izmeklētajiem HIV testu veica pirmo reizi mūžā. Konsultēto personu vidū 12% ir sievietes – gan biseksuālu vīriešu partneres, gan sievietes, kuras vērsušās Testpunktā, lai saņemtu kvalitatīvu konsultāciju, jo bijis risks inficēties. Tas norāda uz nepieciešamību Testpunkta mērķa grupu paplašināšanai turpmākā gada laikā.
Biedrība plāno turpināt sadarbību ar projekta laikā apmācītajiem un Atbalstošo ārstu tīklojumā iesaistītajiem 18 ārstiem, kā arī daudzajiem brīvprātīgajiem, kuri entuziastiski iesaistījušies Testpunkta aktivitātēs.
Šomēnes, pēc gadu ilga Testpunkta darba, plānots slēgt līdzdarbības līgumu ar Slimību profilakses un slimību centru, kas ļaus biedrībai izmantot valsts iepirktus eksprestestus u.c. nepieciešamās medicīnas preces. Tomēr kopumā nevalstisko organizāciju darbs netiek pienākoši novērtēts. Lai gan valstiski visos līmeņos (arī nupat notiekošajā starptautiskajā NVO forumā) Latvijā tiek deklarēta nepieciešamība pēc sabiedrības līdzdalības, joprojām satrauc gadiem ilgusī nevalstisko organizāciju atbalsta sistēmas nesakārtotība un atsevišķu ministriju nespēja izveidot finansēšanas mehānismu nevalstisko organizāciju darba atbalstam, lai iesāktais darbs turpinātos bez pārrāvuma.
Inga Upmace, MD
Biedrības valdes priekšsēdētāja
[/toggle]