Starp HIV pacientu un ārstēšanu ir bezdibenis – kā to pārvarēt?

HIV/AIDS Latvijā. Ziņu lapa Nr.2

Latvijā beidzot ir pieņemts lēmums atcelt HIV ārstēšanas ierobežojumus, un no 1. oktobra mēs vairs nebūsim vienīgā valsts Eiropas Savienībā, kas liedza brīvu pieeju HIV ārstēšanai.

Tomēr ar vienu lēmumu visas problēmas atrisināt nevar. HIV infekcijas ierobežošanas jomā svarīgi ir trīs aspekti – diagnostika, ārstēšana un līdzestība. Šobrīd Latvijā ir daudz darāmā visos virzienos, bet viena no galvenajām problēmām ir liels skaits diagnosticētu, bet neārstētu HIV pacientu. Tā kā daudzus gadus pastāvēja ārstēšanas ierobežojumi un daļai pacientu ir problēmas ar līdzestību, joprojām teju divas trešdaļas pacientu netiek ārstēti un izplata HIV infekciju tālāk. Tas ir kā bezdibenis starp pacientu un ārstēšanu, pār kuru jābūvē tilts.

Caurums HIV aprūpes sistēmā

Diemžēl nav burvju nūjiņas, lai vienā dienā visi pacienti stāvētu pie infektologu durvīm. Taču, strādājot kopā visām iesaistītajām pusēm, ir iespējams sasniegt labāku rezultātu.

Viens no iespējamiem risinājumiem būtu uzrunāt individuāli katru zināmo, bet neārstēto pacientu, izmantojot HIV reģistrēto pacientu datu bāzi. 

HIV pacientu reģistrs Latvijā atrodas RAKUS stacionārā “Latvijas Infektoloģijas centrs”, un centram nav ne juridisku pienākumu, ne arī kapacitātes individuāli uzrunāt un meklēt visus no sistēmas izkritušos pacientus. Taču arī nodot pacientu datus citiem, piemēram, nevalstiskajām organizācijām (NVO), kas varētu ar šo problēmu nodarboties, LIC nedrīkst.

Tikšanās laikā ar nevalstiskajām organizācijām veselības ministre uzsvēra nepieciešamību pacientu piesaistes darbā iesaistīties NVO. Protams, nevalstiskās organizācijas darīs visu iespējamo, tomēr NVO iespējas ir ierobežotas. Tādēļ galvenais ir jautājums – ko darīs valsts, lai atrastu un uzrunātu diagnosticētos, neārstētos HIV pacientus, stimulētu ārstēšanos un ierobežotu HIV infekcijas izplatību Latvijā?


Svarīgākie darbi HIV infekcijas mazināšanai

  1. Jāveido sistēma regulārai saziņai ar HIV pacientiem, informējot par ārstēšanās nepieciešamību un pieejamību, organizējot pieraksta laiku pie infektologa pēc “zaļā koridora” principa.
  2. Jāuzlabo infektologu pieejamība Latvijas Infektoloģijas centrā un reģionos, būtiski mazinot gaidīšanas laiku rindā.
  3. Jāaicina iedzīvotāji uz HIV testu veikšanu un pacienti uz ārstēšanos, iesaistot ģimenes ārstus, citu specialitāšu ārstus, sociālos dienestus, valsts un nevalstiskās organizācijas.
  4. Ģimenes ārstiem būtu reizi gadā jāpiedāvā saviem pacientiem veikt HIV testu par valsts budžeta finansējumu.

Fakti


Sagatavots sadarbībā ar GlaxoSmithKline Latvia SIA
GlaxoSmithKline Latvia SIA, Duntes iela 3, Rīga, LV-1013, Latvija
LV/HIV/0031/18c
08/2018

Turpinot lietot šo lapu, Jūs piekrītiet sīkdatņu vākšanai. vairāk informācijas

Lai uzlabotu lapas funkcionalitāti, mēs izmantojam sīkdatnes. Turpinot lietot šo lapu, Jūs piekrītiet sīkdatņu vākšanai.

Aizvert