Latvija – HIV karaļvalsts

HIV/AIDS Latvijā. Ziņu lapa Nr.1 

Latvija atrodas uz HIV epidēmijas sliekšņa. Katru dienu Latvijā kāds cilvēks uzzina, ka ir inficējies ar HIV. Jauno HIV un AIDS gadījumu skaita ziņā Latvija ieņem apkaunojošo pirmo vietu Eiropas Savienības (ES) valstu starpā, un vienlaikus esam vienīgā ES valsts, kurā pastāv ierobežojumi HIV ārstēšanai. Rezultātā Latvijā ārstējas tikai trešdaļa no diagnosticētajiem HIV pacientiem. Taču HIV jomā ārstēšana ir efektīvākā profilakse, lai apturētu infekcijas izplatību.

Vairākus gadus Latvijā nebija valsts līmeņa politikas plānošanas dokumenta HIV infekcijas izplatības mazināšanai. 2017.gadā tika pieņemts rīcības plāns HIV, hepatītu un STI infekcijas slimību ierobežošanai, tomēr konkrētas, uz rezultātu sasniegšanu vērstas darbības joprojām trūkst.

UNAIDS-merkisUNAIDS mērķis 90-90-90 paredz līdz 2020. gadam ierobežot infekciju: 90% no HIV pacientiem būtu diagnosticēti, 90% no tiem saņemtu ārstēšanu, 90% no tiem ārstēšana būtu efektīva.
 

Latvijā termiņš un tiešie atbildīgie par UNAIDS mērķa sasniegšanu nav definēts. Pasākumi, lai apturētu HIV/AIDS epidēmiju, šobrīd acīmredzami ir nepietiekami: Latvijā tikai 50% no HIV inficētajām personām zina savu HIV statusu, no tām 35% saņem ārstēšanu, un no tām – 64% ārstēšana ir efektīva*.

 

Salīdzinot ar iepriekšējo gadu, šobrīd HIV terapiju saņem tikai par 200 HIV pacientiem vairāk. Vai tiešām tas apturēs epidēmiju?

Bez tūlītējas rīcības izdevumi nākamajiem gadiem palielināsies vismaz par papildu 2 miljoniem eiro katru gadu, jo būs jāārstē arvien vairāk no jauna inficēto cilvēku.

Cilvēku skaits Latvijā, kas dzīvo ar HIV

Jārīkojas nekavējoties!
HIV Latvijā joprojām turpina savu “uzvaras gājienu” – ap 3300 HIV inficēto zina savu statusu, bet netiek ārstēti un turpina izplatīt infekciju.

Tādēļ:

  • jāatceļ pastāvošie terapijas uzsākšanas  ierobežojumi (500 CD4), lai zāles būtu pieejamas visiem HIV pacientiem.
  • jāuzlabo infektologu pieejamība Latvijas Infektoloģijas centrā  vai reģionos un jāveido sistēma individuālai pacientu uzrunāšanai, informējot par ārstēšanās pieejamību un pieraksta laiku pie infektologa.
  • jāpalielina HIV profilakses kabinetu loma HIV diagnostikā un ārstēšanas pieejamības veicināšanā, nosūtot cilvēkus ar pozitīvu HIV eksprestestu uz ārstniecības iestādi, nodrošinot bezmaksas diagnozes apstiprināšanu un tiešu pieejamību pie infektologa.
     

*Veselības ekonomikas asociācijas dati
** Informatīvais ziņojums “Par veselības reformas pasākumu īstenošanu 2018.gadā” http://tap.mk.gov.lv/doc/2017_12/VMzino_151217_113milj.2803.docx
*** Slimību profilakses un kontroles centra dati
 
 

Sagatavots sadarbībā ar GlaxoSmithKline Latvia SIA
GlaxoSmithKline Latvia SIA, Duntes iela 3, Rīga, LV-1013, Latvija
LV/HIV/0031/18(01)
07/2018
 

Turpinot lietot šo lapu, Jūs piekrītiet sīkdatņu vākšanai. vairāk informācijas

Lai uzlabotu lapas funkcionalitāti, mēs izmantojam sīkdatnes. Turpinot lietot šo lapu, Jūs piekrītiet sīkdatņu vākšanai.

Aizvert