HIV/AIDS Latvijā. Ziņu lapa Nr.3

Biedrība ,,Baltijas HIV asociācija” ir viena no nevalstiskajām organizācijām, kas Latvijā darbojas HIV izplatības ierobežošanas jomā. Šis ir jau trešais aktuālo ziņu apkopojums, lai dalītos ar informāciju un faktiem par situāciju HIV/AIDS jomā, kas, diemžēl, Latvijai nav labvēlīga, jo Eiropas Savienības valstu vidū esam valsts ar visaugstāko HIV un AIDS izplatības rādītāju. Virkne soļu infekcijas ierobežošanas jomā 2018. gadā jau ir sperti, bet priekšā vēl daudz darāmā.

No 23. līdz 30. novembrim, tieši pirms Pasaules AIDS dienas, ko atzīmē 1. decembrī, vairāk nekā 30 Eiropas valstīs norisinās Eiropas HIV testēšanas nedēļa. Tās laikā cilvēki tiek aicināti veikt HIV testus un pārliecināties par savu veselību un HIV statusu. Arī Latvijā plānoti HIV testēšanas nedēļas pasākumi, aicinot cilvēkus saņemt informāciju un veikt HIV testus, jo tests ir vienīgais veids, kā noskaidrot savu HIV statusu.

Lai pievērstu lielāku uzmanību nepieciešamībai noskaidrot savu HIV statusu, Baltijas HIV asociācija testēšanās nedēļas laikā rīko publisku pasākumu – asociācija aicina ikvienu interesentu uz bezmaksas HIV eksprestesta veikšanu Rīgas Centrāltirgus Sakņu paviljonā piektdien, 30. novembrī laika posmā no 12:00 līdz 16:00. Savukārt, AIDS dienas vakarā Testpunkta komanda gaidīs apmeklētājus 19:00-22C00 Bārā “Ezītis miglā” Avotu ielā 32.

Veikt  HIV testu aicina arī citi HIV profilakses punkti visā Latvijā (vairāk skatīt Slimību profilakses un kontroles centra mājas lapā www.spkc.gov.lv)
Virkne svarīgu citu pasākumu notiek arī pašā 1.decembrī jeb Pasaules AIDS dienā – gan zinātniska konference Rīgas Stradiņa universitātē, gan labdarības koncerts un citas aktivitātes, lai caur zināšanām mazinātu sabiedrības aizspriedumus un noraidošo attieksmi pret HIV inficētiem cilvēkiem un AIDS pacientiem.
 
Kaut arī mūsdienās HIV vairs nav nāvējoša slimība, tā aizvien mums ir līdzās un attiecas uz ikvienu no mums. Diemžēl daļa no sabiedrības joprojām dzīvo maldīgos priekšstatos, ka HIV izplatās tikai specifiskās, ierobežotās sabiedrības grupās, un uz viņiem neattiecas. Realitātē HIV jau sen ir pārkāpis šo grupu robežas un var apdraudēt ikvienu sabiedrības locekli. Liela daļa no jaunajiem HIV pacientiem vīrusu ir ieguvuši heteroseksuālu kontaktu ceļā, un šie pacienti ir vidēja vecuma cilvēki ar labu izglītību, darbu un sociālo statusu. Tādēļ Testēšanas nedēļas laikā visi cilvēki tiek aicināti pārbaudīt veselību un uzzināt savu HIV statusu.
 
Latvijā no 1. oktobra beidzot ir atcelti HIV ārstēšanas ierobežojumi – tas nozīmē, ka ārstēšana un valsts nodrošinātās bezmaksas zāles ir pieejamas katram HIV pacientam. Tādēļ testēšanas dienas aktivitātes ir ļoti būtiskas, tās pievērš uzmanību HIV tematikai, palīdz cilvēkiem noskaidrot savu HIV statusu un vajadzības gadījumā doties ārstēties. Pacients, kas pareizi lieto zāles, var tiktāl samazināt vīrusa ietekmi uz organismu, ka vīrusa slodze kļūst nenosakāma un pats cilvēks – neinfekciozs citiem. Tādēļ HIV jomā ārstēšana ir labākā profilakse, bet, lai nonāktu līdz ārstēšanai, sākotnēji nepieciešama diagnostika.

 


 

Sagatavots sadarbībā ar GlaxoSmithKline Latvia SIA
GlaxoSmithKline Latvia SIA, Duntes iela 3, Rīga, LV-1013, Latvija
LV/HIV/0031/18d
11/2018